Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o krmeníV současné době existuje několik způsobů, jak dobře nakrmit svého psa, a tenhle článek vůbec nemá být o tom, který je nejlepší.

Krátký příběh na úvod
 
Je to dejme tomu takových osm let zpátky, dostavěli jsme na chatě zahradní domek. Protože jeho stěny nepěkně zářily do jinak zelené a velmi přírodní zahrady, rozhodli jsme se, že okolo něj vysázíme nějaké pnoucí rostliny, které by přikryly tu novotu, která do celkového pojetí zahrady nezapadala úplně ideálně. Šla jsem do zahradnictví, prošla jsem záhonky s rostlinkami, jejich jména už jsem zase dávno zapomněla, po chvíli váhání se rozhodla pro stálezelený břečťan, vybrala několik nejpěknějších sazenic a hledala zahradníka, abych mu rostlinky zaplatila. Přišel starší pán, na sobě slaměný klobouk, kostkovanou košili, zelenou zástěru s laclem, vzal si ode mě ty malé břečťánky, každou rostlinku navlhčil, zvlášť jemně zabalil do novin a vložil do tašky. Bylo vidět, že s těmi sazeničkami zachází nejen odborně, ale s láskou a úctou. Aby řeč nestála (a protože jsem o pěstování čehokoli tenkrát nevěděla v podstatě vůbec nic), jsem se ho zeptala: „A JAK SE TO HNOJÍ?“ No to jste měli vidět tu reakci. Pán, do té doby vlídný a milý, se zamračil, a napůl smutně a napůl naštvaně mi řekl: „Každý se ptá, jak se to hnojí. A nikdo se nezeptá, kde bude rostlinám nejlíp, jestli chtějí slunce nebo stín, jakou půdu, jak hluboko je zasadit, kolik potřebují vláhy. Nehnojte je ničím, ...“ a následoval přesný a jednoznačný popis všeho, na co jsem se měla zeptat především, tedy jak to udělat, aby bylo rostlinám „v novém domově“ dobře, a že se hnojí teprve tehdy, když jim evidentně něco schází.
 

Stydím se ještě teď, když si na to vzpomenu. A často si na to vzpomenu tehdy, když čtu dotazy začátečníků ohledně psího krmení. „A JAKÉ DOPLŇKY MU MÁM DÁVAT?“ Stejně hloupá a stejně nepodstatná otázka, jako ta moje. Rozumím těm lidem, taky jsem si myslela, že píchnout sazenice do hlíny umí snad úplně každý, a jediné, co mi může odborník ještě poradit, které z množství hnojiv vybrat pro zdárný růst sazenic. A se psy a jejich výživou je to podobné. Doplňky (oleje, řasy, kvasnice, a bůhví co všechno dalšího) jsou dobré, když má pes nějaký nedostatek, který je třeba kompenzovat, oleje na špatnou kůži a srst, řasy na zubní kámen, kvasnice pro vitamíny skupiny B a pro dobré trávení, též proti klíšťatům, atd… Ale především je potřeba postarat se o to základní, tedy o to, aby byl pes v milující smečce, aby byl dobře ustájen, aby měl tak akorát kvalitního žrádla a tak akorát pohybu a vyžití jak fyzického, tak duševního. Žrádlo aby bylo vyvážené v rámci několika týdnů, aby v něm nebyly přísady škodlivé nebo nevhodné, a aby psovi chutnalo. Protože i to je důležité.
Prosím, nehnojte své psy. Krmte je s láskou a s odbornou péčí, a vězte, že méně je někdy více.

Zdroj : www.ifauna.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Strava