Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standart plemene ABT

2. 3. 2009

Název plemene : ENGLISH BULL TERRIER

Celkový vzhled : Pes silné konstituce, vyvážený, aktivní. Má bystrý, ostražitý, rozhodný a inteligentní výraz.

Charakteristika : Bulteriér je gladiátor mezi psy. Význačným rysem je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost psa musí být jasně vyjádřen pohlavní výraz.

Hlava : Hlava dlouhá, mohutná a správně hluboká, nikoliv však hrubá. Při pohledu zepředu má hlava tvar vejce a je zcela vyplněna. Na jejím povrchu nejsou žádné prolákliny, vruby nebo zářezy. Temeno mezi ušima je téměř ploché. Profil je mírně zakřivený dolů od horní části lebky ke špičce nosu, který by měl být černý a zahnutý ke špičce dolů. Nosní otvory jsou dobře vyvinuty a spodní čelist je mohutná a hluboká.

Oči : Zdají se úzké, šikmo umístěné a trojúhelníkovité, hluboko uložené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu lebky. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.

Tlama : Zuby jsou zdravé a čisté, silné, dobrého rozměru, dokonale pravidelné s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně přesahují zuby spodní a vyrovnaně přisedají do čelistí. Pysky jsou suché a přiléhající.

Uši : Malé, tenké a umístěné blízko sebe. Pes by měl být schopen uši udržet toporně vzpřímené.

Krk : Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, zužující se od ramen k hlavě a je prostý veškeré volné kůže.

Tělo-trup : Tělo je dobře zaobleno, se znatelnými pružnými žebry s velikou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hruď je blíže zemi než břicho. Hřbet je krátký a pevný, hřbetní linie probíhá mezi úrovní kohoutku. Spodní linie od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou, vzhůru směřující křivku. Hrudník je při pohledu zepředu dostatečně široký.

Prut : Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a kuželovitě se zužuje do špičky.

Hrudní končetiny : Ramena jsou silná a svalnatá. Lopatky jsou široké, ploché a přiléhají těsně k hrudní stěně. Mají výrazný sklon vzad. Ramenní kloub tvoří téměř pravý úhel, lokty jsou drženy přímo a silná nadprstí musí být kolmá. Hrudní končetiny mají mít kulaté a silné kosti. U dospělých psů by se měla délka hrudních končetin přibližně rovnat hloubce hrudníku.

Pánevní končetiny : Jsou při pohledu ze strany rovnoběžné. Stehna musí být svalnatá, lýtka dobře vyvinutá a kolenní kloub dostatečně zaúhlený. Hlezna jsou silná, pružná a nízko položená.

Tlapy : Kulaté, kompaktní, dobře uzavřené s dobře klenutými prsty

Srst : Krátká, lesklá, rovnoměrná, přiléhavá a na omak drsná s lesklým povrchem. Kůže pevně přiléhá k tělu.

Barva : U bílých je požadována čistě bílá srst, přičemž pigmentace kůže a znaky na hlavě nesmějí být penalizovány. U barevných jedinců dominuje barvy - všechny odstíny jsou považovány za rovnocenné. V případě shodného hodnocení ostatních vlastností je dávána přednost žíhaným. Barva černě žíhaná, světle žlutohnědá a tříbarevná je přípustná. Modré či játrové odstíny jsou nežádoucí.

Chůze a pohyb : Pohyb se jeví nenásilný, plynulý a bezstarostný. Při klusu je pohyb předku i zadku psa souběžný, při vyšších rychlostech směřuje ke střední linii. Přední nohy dobře vybíhají a zadní se lehce pohybují v kyčlích, dobře pruží v kolenou i hleznech a mají velkou jistotu.

Velikost : Nejsou výškové ani váhové limity, ale musí existovat dojem nejvyšší hmotnosti na velikost psa, která je porovnávána s pohlavím a kvalitou.

Povaha : Má vyrovnaný temperament a je přístupný disciplíně. Je tvrdohlavý, ale k lidem se chová především dobře.

Vady : Standard je závazná forma FCI (Federation Cynologique International), popisující ideálního jedince, eventuálně uvádějící přípustné odchylky. Vše, co se od tohoto ideálu odlišuje, je považováno za nedostatek nebo vadu.