Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene.

5. 3. 2009
 
Obrazek
Američané si o pitbull teriérovi nebo přesněji o americkém pitbull teriérovi rádi myslí, že byl vyšlechtěn jako čistě americké plemeno. V širším pojetí je to pravda. Koneckonců bylo to právě ve Spojených státech, kde plemeno získalo definitivní podobu včetně schopností a povahy. Protože neexistují písemné záznamy, které by jasně dokládaly původ plemene, je mezi jeho příznivci hojně rozdílných názorů. Většina těch, kteří se jeho historií zabývají, má pocit, že americký pitbull teriér je americkou obdobou bojového psa staforda neboli stafordšírského bullteriéra ze Spojeného království. Příznivci tohoto plemene trvají na tom, že když Angličané a zvláště pak Irové imigrovali do Spojených států, aby se usadili v Novém světě, cestovali s nimi někdy i tito malí psi - bojoví stafordi, kterých si doma tak vysoko cenili. A tím, že byli odděleni od své základní větve, se genová výbava stafordšírského bullteriéra začala ve Spojených státech odlisovat a byla vystavena změnám, které si vynutili chovatelé amerického psa. Nejzřetelnější změnou pak byla větší velikost.
Další příznivci amerického pitbull teriéra mají jiný názor týkající se jeho původu. Tito příznivci se domnívají, že pitbull je moderní obdobou původního anglického buldoka. Uvažují, že na rozdíl od stafordšírského bullteriéra, který má původ u buldoků a teriérů, pitbull nemá ani trochu krve z teriéra a je spíše pokračováním čistého buldoka z alžbětinské doby. Dále jsou přesvědčeni, že naprosto zřejmé rozdíly mezi současným společenským psem známým jako buldok a pitbullem odrážejí nesmírně rozdílné účely, pro něž byl každý z nich vyšlechtěn. Společenské versus pracovní plemeno. Tuto úvahu nejlépe rozvedl v Historii pitbullů Richard Stratton, rovněž ze Spojených států.
Obrazek
Nicméně specifika historického chovu a pověst současného plemene ukazují, že nelze pochybovat o jedné věci - a touto věcí je prapůvodní funkce pitbull teriérů. V průběhu celé existence tohoto plemene od prvních dnů a do jisté míry i v dnešní době pitbull teriér ve své nejčistší pracovní formě vždycky byl a zůstává ve své podstatě bojovým psem. Tím se dá říct, že plemeno vlastně vždy mělo a v myslích některých ještě stále má sloužit k hazardní hře. Toto plemeno bylo původně výhradně šlechtěno bez ohledu na vzhled, ale spíš ke stále se zvyšující schopnosti bojovat s jinými psy (ale pouze v ringu a pouze s pitbully!) v dlouhotrvajících zápasech v psích arénách vytvořených člověkem pro pobavení diváků. Všimněte si, že na rozdíl od jiných plemen nebyli pitbull teriéři nikdy určeni k útokům na člověka. Vlastně zde musíme podotknout, že při organizovaných zápasech, k nimž se pitbull teriéři využívali a příležitostně stále ještě využívají, tito psi během zápasu přicházejí do styku s cizími lidmi. A ti, kdo používají tyto psy k podobným účelům, nemají zájem, aby pes jakýmkoli způsobem ohrozil člověka spíše než svého psího soupeře.
Zatímco dávná minulost pitbullů může být předmětem jistého sporu, historie tohoto plemene z poslední doby je neoddiskutovatelná. Chov začal na americké půdě na samém konci 19. století jako oficiálně nově zaregistrované plemeno. Roku 1898 muž jménem Chauncy Benett založil pod názvem United Kennel Club neboli UKC registrační organizaci výhradně za účelem registrace pitbullů. A to proto, že plemeno bylo ze strany významnějšího American Kennel Clubu, který v té době již existoval, ignorováno. V průběhu let zaznamenalo plemeno pod UKC několikrát změnu jména.
Jednou se jmenovalo Pit Bull Terrier a příště zase American (Pit) Bull Terrier apod., ale United Kennel Club stále existuje a nadále registruje chov jako American Pit Bull Terrier (a to i u nás v ČR). UKC v průběhu století rovněž prošel řadou změn, a třebaže se i nadále věnuje pitbullům, registruje dnes dokonce více plemen než AKC.
Hned na začátku 20. století začala pitbull teriéry v Americe registrovat další organizace. Tuto organizaci známou pod názvem American Dog Breeders Associa-tion založil Guy McCord, blízký přítel známého chovatele pitbull-teriérů Johna P. Colbyho. V současné době tedy pitbull teriéry registruje jak UKC, tak American Dog Breeders Association čili A DBA.
 

Náhledy fotografií ze složky junior APBT